- All Gadgets
- LG 27G411A 27″ Monitor – Specifications
- Monitor
- LG 27G411A 27″ Monitor – Specifications
LG 27G411A 27″ Monitor – Specifications
PROS
- 144Hz refresh rate
- IPS panel
- HDR10 support
- Built-in speakers
- FreeSync + G-SYNC Compatible
CONS
- No USB ports
- No height adjustment
- No pivot/swivel
- Low brightness
- No USB-C
Specs
Basic Information
| Brand | LG |
| Series / Product Line | UltraGear |
| Model Name | 27G411A |
| Model Aliases | UltraGear 27G411A, 27G411A-B |
| Model Year | 2025 |
| Color | Black |
Display Panel
| Panel Type | IPS |
| Panel Manufacturer | No |
| Screen Size | 27-inch (68.6 cm) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved Screen | No |
| Curvature Radius | No |
| Screen Surface / Coating | Anti-glare / Matte (3H) |
| Backlight | W-LED |
Resolution & Pixel Details
| Native Resolution | 1920 × 1080 |
| Resolution Type | Full HD / 1080p |
| Pixel Density | 81 PPI |
| Pixel Pitch | 0.311 mm |
| Display Area | 91.77% |
Refresh Rate & Response
| Maximum Refresh Rate | 144 Hz |
| Refresh Rate Modes | No |
| Minimum response time | 5 ms |
| Average Response Time | 120 Hz |
| Max Response Time | 144 Hz |
| Motion Blur Reduction | Yes |
| Input Lag | No |
Brightness & Contrast
| Typical Brightness | 250 nits |
| Peak Brightness | No |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
Color Performance
| Color Depth | 8-bit |
| Colors Supported | 16.7 Million |
| sRGB Coverage | 99% |
| DCI-P3 Coverage | No |
| Adobe RGB Coverage | No |
| Rec.2020 Coverage | No |
| Color Calibration | No |
HDR & Sync Technologies
| HDR Support | Yes |
| HDR Formats | No |
| HDR Certification | HDR10 |
| Variable Refresh Rate (VRR) | Yes |
| AMD FreeSync | FreeSync |
| NVIDIA G-SYNC | G-SYNC Compatible |
| VESA AdaptiveSync | No |
| Motion Clarity | No |
Gaming & Special Features
| Game Presets | Yes |
| Crosshair | Yes |
| FPS Counter | Yes |
| Black Stabilizer | Yes |
| Flicker-Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Picture-by-Picture | No |
| RGB Lighting | No |
| OLED Protection | No |
| Software | No |
| KVM Switch | No |
Connectivity
| USB Type-A | No |
| USB Type-B | No |
| USB Type-C | No |
| HDMI Ports | 1 x HDMI 2.0 |
| DisplayPort | 1 x DisplayPort 1.4 |
| Audio Output | 3.5 mm (3-pole) |
| Ethernet Port | No |
| LAN | No |
| Other | - |
Operating System
| Operating System | No |
Camera
| Built-in Camera | No |
| Camera Type | No |
| Removable Camera | No |
| Image Resolution | No |
| Video Resolution | No |
| Video Frame Rate | No |
| Camera Sensor | No |
| Camera Sensor | No |
| Certification | No |
| Microphone | No |
Audio
| Built-in Speakers | 2 x 2 W |
| Speaker Output | No |
| Audio Technology | No |
Ergonomics & Mounting
| Height Adjustment | No |
| Tilt | −5° to +21° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| VESA Mount | 100 × 100 mm |
| Removable Stand | Yes |
| Security Slot | Kensington Lock |
Power Consumption
| Power Supply | No |
| Input Voltage | AC 100–240 V (50/60 Hz) |
| Typical Power Consumption | 24.47 W |
| Standby Power | 0.5 W |
| Off Mode Power | 0.3 W |
Environmental Conditions
| Operating Temperature | 5°C – 35°C |
| Storage Temperature | −20°C – 60°C |
| Operating Humidity | 10% – 80% |
| Storage Humidity | 5% – 85% |
Certifications
| Certifications | CE, EAC, Energy Star, ErP, PSE, REACH, RoHS, TÜV-Bauart, VCCI-B, WEEE |
Dimensions & Weight
| With Stand (W×H×D) | 612 × 452 × 221 mm |
| Weight with Stand | 3.81 kg |
| Without Stand (W×H×D) | 612 × 358 × 38.1 mm |
| Weight without Stand | 2.9 kg |
Reviews
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.
