- All Gadgets
- LG UltraGear 32G620B — Specifications
- Monitor
- LG UltraGear 32G620B — Specifications
LG UltraGear 32G620B — Specifications
PROS
- 200Hz refresh rate
- 1 ms response time
- IPS panel
- FreeSync Premium
- Ergonomic stand
CONS
- No HDR
- No USB ports
- No speakers
- No peak brightness
- No DCI-P3
Specs
Basic Information
| Brand | LG |
| Series / Product Line | UltraGear |
| Model Name | 32G620B |
| Model Aliases | 32G620B-B, UltraGear 32G620B |
| Model Year | 2026 |
| Color | Black |
Display Panel
| Panel Type | IPS |
| Panel Manufacturer | - |
| Screen Size | 31.5-inch (80.1 cm) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved Screen | Yes |
| Curvature Radius | 1000R |
| Screen Surface / Coating | Anti-glare / Matte |
| Backlight | W-LED |
Resolution & Pixel Details
| Native Resolution | 2560 × 1440 |
| Resolution Type | QHD / 1440p |
| Pixel Density | 93 PPI |
| Pixel Pitch | 0.273 mm |
| Display Area | 91.47% |
Refresh Rate & Response
| Maximum Refresh Rate | 200 Hz |
| Refresh Rate Modes | No |
| Minimum response time | 1 ms |
| Average Response Time | - |
| Max Response Time | - |
| Motion Blur Reduction | No |
| Input Lag | No |
Brightness & Contrast
| Typical Brightness | 300 nits |
| Peak Brightness | - |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
Color Performance
| Color Depth | 10-bit (8-bit + FRC) |
| Colors Supported | 1.07 Billion |
| sRGB Coverage | 99% |
| DCI-P3 Coverage | No |
| Adobe RGB Coverage | No |
| Rec.2020 Coverage | No |
| Color Calibration | - |
HDR & Sync Technologies
| HDR Support | No |
| HDR Formats | No |
| HDR Certification | No |
| Variable Refresh Rate (VRR) | Yes |
| AMD FreeSync | FreeSync Premium |
| NVIDIA G-SYNC | G-SYNC Compatible |
| VESA AdaptiveSync | No |
| Motion Clarity | - |
Gaming & Special Features
| Game Presets | Yes |
| Crosshair | Yes |
| FPS Counter | Yes |
| Black Stabilizer | Yes |
| Flicker-Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Picture-by-Picture | No |
| RGB Lighting | No |
| OLED Protection | No |
| Software | - |
| KVM Switch | No |
Connectivity
| USB Type-A | No |
| USB Type-B | No |
| USB Type-C | No |
| HDMI Ports | 2 x HDMI 2.0 |
| DisplayPort | 1 x DisplayPort 1.4 |
| Audio Output | 3.5 mm Audio Out |
| Ethernet Port | No |
| LAN | No |
| Other | - |
Operating System
| Operating System | No |
Camera
| Built-in Camera | No |
| Camera Type | No |
| Removable Camera | No |
| Image Resolution | No |
| Video Resolution | No |
| Video Frame Rate | No |
| Camera Sensor | No |
| Camera Sensor | No |
| Certification | No |
| Microphone | No |
Audio
| Built-in Speakers | No |
| Speaker Output | No |
| Audio Technology | No |
Ergonomics & Mounting
| Height Adjustment | Yes (130 mm) |
| Tilt | −5° to +20° |
| Swivel | −30° to +30° |
| Pivot | Yes (90°) |
| VESA Mount | 100 × 100 mm |
| Removable Stand | Yes |
| Security Slot | Kensington Lock |
Power Consumption
| Power Supply | - |
| Input Voltage | AC 100–240 V (50/60 Hz) |
| Typical Power Consumption | - |
| Standby Power | 0.3 W |
| Off Mode Power | 0.3 W |
Environmental Conditions
| Operating Temperature | 10°C – 40°C |
| Storage Temperature | - |
| Operating Humidity | 10% – 80% |
| Storage Humidity | - |
Certifications
| Certifications | BSMI, CE, FCC-B, RoHS, WEEE |
Dimensions & Weight
| With Stand (W×H×D) | 713.7 × 480 × 221 mm |
| Weight with Stand | 7.2 kg |
| Without Stand (W×H×D) | 713.7 × 419 × 40.6 mm |
| Weight without Stand | 4.72 kg |
Reviews
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.
