- All Gadgets
- LG UltraGear 32GX870B — Specifications
- Monitor
- LG UltraGear 32GX870B — Specifications
LG UltraGear 32GX870B — Specifications
Specs
Basic Information
| Brand | LG |
| Series / Product Line | UltraGear |
| Model Name | 32GX870B |
| Model Aliases | UltraGear 32GX870B, 32" UltraGear OLED GX8 |
| Model Year | 2026 |
| Color | Black |
Display Panel
| Panel Type | OLED |
| Panel Manufacturer | LG Display |
| Screen Size | 31.5-inch (80.05 cm) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved Screen | No |
| Curvature Radius | No |
| Screen Surface / Coating | No |
| Backlight | No |
Resolution & Pixel Details
| Native Resolution | 3840 × 2160 |
| Resolution Type | 4K UHD |
| Pixel Density | 140 PPI |
| Pixel Pitch | 0.182 mm |
| Display Area | 93.57% |
Refresh Rate & Response
| Maximum Refresh Rate | 480 Hz |
| Refresh Rate Modes | 4K @ 240 Hz, FHD @ 480 Hz |
| Minimum response time | 0.03 ms |
| Average Response Time | - |
| Max Response Time | - |
| Motion Blur Reduction | No |
| Input Lag | No |
Brightness & Contrast
| Typical Brightness | 275 nits |
| Peak Brightness | 1500 nits |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
Color Performance
| Color Depth | 10-bit |
| Colors Supported | 1.07 Billion |
| sRGB Coverage | No |
| DCI-P3 Coverage | 99.5% |
| Adobe RGB Coverage | No |
| Rec.2020 Coverage | No |
| Color Calibration | No |
HDR & Sync Technologies
| HDR Support | Yes |
| HDR Formats | HDR10 |
| HDR Certification | DisplayHDR 500 True Black |
| Variable Refresh Rate (VRR) | Yes |
| AMD FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| NVIDIA G-SYNC | G-SYNC Compatible |
| VESA AdaptiveSync | No |
Gaming & Special Features
| Game Presets | Yes |
| Crosshair | Yes |
| FPS Counter | Yes |
| Black Stabilizer | Yes |
| Flicker-Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Picture-by-Picture | Yes |
| RGB Lighting | RGB Hexagon LED |
| OLED Protection | OLED Care |
| Software | - |
| KVM Switch | Yes |
Connectivity
| USB Type-A | No |
| USB Type-B | No |
| USB Type-C | 1 × USB-C (90W, DP Alt Mode) |
| HDMI Ports | 2 x HDMI 2.1 |
| DisplayPort | 1 x DisplayPort 2.1 |
| Audio Output | 1 x 3.5 mm Audio Out |
| Ethernet Port | No |
| LAN | No |
| Other | - |
Operating System
| Operating System | webOS |
Camera
| Built-in Camera | No |
| Camera Type | No |
| Removable Camera | NO |
| Image Resolution | No |
| Video Resolution | No |
| Video Frame Rate | NO |
| Camera Sensor | No |
| Camera Sensor | No |
| Certification | NO |
| Microphone | No |
Audio
| Built-in Speakers | No |
| Speaker Output | No |
| Audio Technology | AI Sound |
Ergonomics & Mounting
| Height Adjustment | Yes |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | Yes |
| VESA Mount | 100 × 100 mm |
| Removable Stand | Yes |
| Security Slot | Yes |
Power Consumption
| Power Supply | Internal |
| Input Voltage | AC 100–240 V (50/60 Hz) |
| Typical Power Consumption | No |
| Standby Power | 0.5 W |
| Off Mode Power | 0.3 W |
Environmental Conditions
| Operating Temperature | 0°C – 40°C |
| Storage Temperature | −20°C – 60°C |
| Operating Humidity | 10% – 80% |
| Storage Humidity | 5% – 90% |
Certifications
| Certifications | No |
Dimensions & Weight
| With Stand (W×H×D) | 714 × 510.5 × 249 mm |
| Weight with Stand | 9.8 kg |
| Without Stand (W×H×D) | 714 × 411.5 × 66 mm |
| Weight without Stand | 5.58 kg |
Reviews
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.
