- All Gadgets
- Dell Alienware AW2726DM 26.5″ Monitor – Specifications
- Monitor
- Dell Alienware AW2726DM 26.5″ Monitor – Specifications
Dell Alienware AW2726DM 26.5″ Monitor – Specifications
PROS
- QD-OLED panel
- 240Hz refresh rate
- Ultra-fast 0.03 ms response
- HDR400 True Black
- High contrast ratio
CONS
- Low brightness (200 nits)
- No speakers
- No USB ports
- No G-SYNC
- Missing some dimensions data
Specs
Basic Information
| Brand | Dell |
| Series / Product Line | - |
| Model Name | Alienware AW2726DM |
| Model Aliases | - |
| Model Year | 2026 |
| Color | Black |
Display Panel
| Panel Type | QD-OLED |
| Panel Manufacturer | Samsung |
| Screen Size | 26.5-inch (67.82 cm) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved Screen | No |
| Curvature Radius | No |
| Screen Surface / Coating | Anti-glare / Matte (2H) |
| Backlight | No |
Resolution & Pixel Details
| Native Resolution | 2560 × 1440 |
| Resolution Type | QHD / 1440p |
| Pixel Density | 110 PPI |
| Pixel Pitch | 0.233 mm |
| Display Area | - |
Refresh Rate & Response
| Maximum Refresh Rate | 240 Hz |
| Refresh Rate Modes | 48–240 Hz |
| Minimum response time | 0.03 ms |
| Average Response Time | - |
| Max Response Time | - |
| Motion Blur Reduction | No |
| Input Lag | No |
Brightness & Contrast
| Typical Brightness | 200 nits |
| Peak Brightness | - |
| Contrast Ratio | 1500000:1 |
Color Performance
| Color Depth | 10-bit |
| Colors Supported | 1.07 Billion |
| sRGB Coverage | - |
| DCI-P3 Coverage | 99% |
| Adobe RGB Coverage | - |
| Rec.2020 Coverage | - |
| Color Calibration | - |
HDR & Sync Technologies
| HDR Support | Yes |
| HDR Formats | DisplayHDR 400 True Black |
| HDR Certification | HDR10 |
| Variable Refresh Rate (VRR) | Yes |
| AMD FreeSync | FreeSync Premium |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA AdaptiveSync | Yes |
| Motion Clarity | - |
Gaming & Special Features
| Game Presets | No |
| Crosshair | No |
| FPS Counter | No |
| Black Stabilizer | No |
| Flicker-Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Picture-by-Picture | Yes |
| RGB Lighting | Yes |
| OLED Protection | AlienFX Lighting |
| Software | No |
| KVM Switch | No |
Connectivity
| USB Type-A | 2 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; 5 Gbps; downstream) |
| USB Type-B | 1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 1; 5 Gbps; upstream) |
| USB Type-C | No |
| HDMI Ports | 1 x HDMI 2.1 |
| DisplayPort | 2 x DisplayPort 1.4 |
| Audio Output | 3.5 mm |
| Ethernet Port | No |
| LAN | No |
| Other | - |
Operating System
| Operating System | No |
Camera
| Built-in Camera | No |
| Camera Type | No |
| Removable Camera | No |
| Image Resolution | No |
| Video Resolution | No |
| Video Frame Rate | No |
| Camera Sensor | No |
| Camera Sensor | No |
| Certification | No |
| Microphone | No |
Audio
| Built-in Speakers | No |
| Speaker Output | No |
| Audio Technology | No |
Ergonomics & Mounting
| Height Adjustment | Yes (130 mm) |
| Tilt | −5° to +21° |
| Swivel | −20° to +20° |
| Pivot | Yes (90°) |
| VESA Mount | 100 × 100 mm |
| Removable Stand | Yes |
| Security Slot | Yes |
Power Consumption
| Power Supply | No |
| Input Voltage | AC 100–240 V (50/60 Hz) |
| Typical Power Consumption | 25 W |
| Standby Power | 0.3 W |
| Off Mode Power | 0.3 W |
Environmental Conditions
| Operating Temperature | 0°C – 40°C |
| Storage Temperature | −20°C – 60°C |
| Operating Humidity | 10% – 80% |
| Storage Humidity | 5% – 90% |
Certifications
| Certifications | CE, FCC, RoHS, TÜV Rheinland |
Dimensions & Weight
| With Stand (W×H×D) | 609.31 × 393.32 × 233.4 mm |
| Weight with Stand | 9 kg |
| Without Stand (W×H×D) | 609.31 × - × - mm |
| Weight without Stand | - |
Reviews
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.
